Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 13 maja 2025 17:26
Reklama

Jakie części samochodowe ulegają najszybszej eksploatacji?

Współczesne samochody charakteryzują się wysokim poziomem zaawansowania. Jednak ta zaleta bardzo szybko może zamienić się w wadę. Zła eksploatacja, zaniechanie wizyt w serwisie lub naprawa auta na własną rękę, przy nikłej wiedzy na temat motoryzacji, może skończyć się prawdziwą katastrofą. O czym warto pamiętać żeby jej zapobiec?
  • 31.05.2019 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jakie części samochodowe ulegają najszybszej eksploatacji?

Patrz na migające kontrolki

 

Przede wszystkim obserwujmy kontrolki informujące nas o stanie danych części samochodowych. Migające lampki w kokpicie samochodu poinformują nas m.in. o konieczności zmiany oleju, klocków hamulcowych lub płynu chłodniczego. Systemy jednak często bywają zawodne. Dlatego warto wcześniej zaopatrzyć się w wiedzę na temat żywotności części samochodowych, szczególnie tych, które trzeba regularnie wymieniać.

 

Olej silnikowy

 

To jeden z podstawowych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Jego zadaniem jest smarowanie najważniejszych, ruchomych części silnika chroniąc je przed przegrzaniem i nadmiernym zużyciem.

 

Olej silnikowy powinien być wymieniany po przejechaniu 20-30 tysięcy kilometrów. Niektóre (nieliczne) oleje mają dłuższą żywotność, do 50 tys. km. W przypadku kiedy auto nie jest użytkowane i tak przewiduje się zmianę oleju, przynajmniej raz w roku.

Trzeba jednak pamiętać, że wymiana oleju jest również zależna od prywatnych preferencji. Jeżeli jeździmy z dużą prędkością przy wysokich obrotach, czas eksploatacji oleju jest jeszcze krótszy.

 

Co istotne, sam silnik też może zużywać olej, dlatego warto regularnie zaglądać pod maskę auta. Każda wymiana oleju powinna wiązać się z wymianą innej części samochodowej mianowicie filtra oleju.

 

Elementy układu hamulcowego

 

Należące do tego układu części samochodowe są odpowiedzialne za bezpieczeństwo, dlatego zaniechanie dbałości o te elementy może zakończyć się katastrofą.

 

Preferowany czas wymiany części układu hamulcowego zależny jest od wielu indywidualnych czynników, dlatego wszystkie tarcze, klocki i płyn hamulcowy wymagają uprzedniego przeglądu. Inny czas będzie wymagany dla osoby jeżdżącej po mieście, a jeszcze inne dla kierowcy jeżdżącego po trasach poza miastem. Ważnym czynnikiem jest też tutaj dynamika jazdy. Dla uproszczenia dodamy, że klocki hamulcowe przy maksymalnej eksploatacji należy wymienić już po 10 tys. przejechanych kilometrach.

 

Płyn chłodniczy

 

Zadaniem płynu chłodniczego jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury jednostki napędowej oraz ochrona całego układu przed korozją. W trakcie użytkowania płyn traci niektóre ze swoich właściwości, dlatego istotnym jest żeby go regularnie wymieniać. Wymiana tej jakże ważnej części motoryzacyjnej wymagana jest co najmniej co 2 lata, maksymalnie co 5 lat.

 

Filtry

 

Filtry paliwa, powietrza i kabiny to kolejne ważne części samochodowe o które trzeba dbać ze szczególną pieczołowitością. Filtr paliwa, jak sama nazwa wskazuje, dba o jakość jednostki napędowej oczyszczając go z zanieczyszczeń. Wymiana tego filtra powinna odbywać się co 15-50 tysięcy przejechanych kilometrów.

 

Kolejnym istotnym urządzeniem filtrującym w samochodzie jest filtr kabiny, który oczyszcza powietrze dostające się do wnętrza auta. Jego wymiana powinna odbywać się po 15-20 tysiącach przejechanych kilometrów.

 

Ostatni filtr wymagający częstej wymiany, co 15-20 tysięcy kilometrów, to filtr powietrza. Jego zadaniem jest ochrona silnika i jego ruchomych elementów przed zanieczyszczeniami z zewnątrz.

 

Jeśli posiadamy auta Skoda, VW lub Seat starsze niż 4 lata, możemy skorzystać z programu Economy-parts.pl, który oferuje sprzedaż powyższych części w bardzo atrakcyjnych cenach.

 

Pamiętaj, że regularna kontrola auta i jego części jest przede wszystkim gwarancją bezpieczeństwa, ale również jakości pojazdu, która z pewnością wpłynie na jego jakość.

 

 

 

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 16°C Miasto: Krosno

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10
Reklama