Depresja – jak rozpoznać?
Rozpoznanie depresji nie zawsze jest proste. Niekiedy chorzy nie chcą przyznać, że ich samopoczucie znacznie się pogorszyło. Problem stanowi także błędne postrzeganie depresji przez społeczeństwo. Przyczyniają się do tego przedstawione w mediach obrazy osób chorych. Najczęściej nie są w stanie wyjść z łóżka, są nieustannie przygnębione i niczym się nie zajmują. Oczywiście depresja może tak wyglądać, jednak wiele zależy od konkretnego przypadku. Niektórzy funkcjonują normalnie, chodzą do pracy, spotykają się ze znajomymi, a dopiero w zaciszu własnego domu ściągają ,,maski” i wykazują objawy typowe dla depresji. Co w takim razie możemy zaliczyć do najpopularniejszych symptomów depresji? To przede wszystkim:
-
przygnębienie
-
utrata zainteresowań
-
zmęczenie
-
zmniejszenie aktywności
-
brak apetytu lub nadmierny apetyt
-
bezsenność lub nadmierna senność
-
poczucie bezsensu
-
myśli samobójcze.
Każdy chory może przejawiać nieco inne nasilenie objawów, dlatego w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, warto udać się na konsultację do lekarza.
Depresja – pomoc w leczeniu
Chorzy na depresję wymagają profesjonalnego wsparcia. Pomoc w przypadku depresji powinna rozpocząć się od wizyty u psychiatry i ustalenia odpowiedniej diagnozy. Dopiero po dokładnym wywiadzie z pacjentem lekarz może ustalić dalszy plan działania. Niekiedy wystarczy psychoterapia, czasem wskazana jest farmakoterapia, ale zazwyczaj łączy się obydwie metody leczenia. Podejrzewasz, że doskwiera Ci depresja? Pomoc znajdziesz w placówkach takich jak Instytut Zdrowia Psychicznego i Rozwoju Osobowości INZPiRO. Informacje na temat rozpoznania i leczenia depresji znajdziesz na stronie internetowej poradni https://psychiatrzy.pl/depresja/. Bardzo ważne jest, aby działać jak najszybciej, ponieważ depresja może powodować inne zaburzenia, jak stany lękowe. Zdarza się również, że choroba prowadzi do nerwicy żołądka.