- Co to jest cesja umowy leasingu samochodu i na czym polega?
- Dlaczego leasingobiorca decyduje się na cesję?
Jeśli chodzi o formy finansowania inwestycji, przedsiębiorcy najczęściej wybierają leasing. Taką formę finansowania z reguły bierze się na określony czas. Jeśli przedsiębiorca chce zrezygnować z leasingu szybciej, niż wskazuje to umowa, musi liczyć się z obowiązkiem zapłacenia kary. Aby tego uniknąć, można skorzystać także z innej możliwości, a mianowicie z cesji umowy leasingu, czyli właściwie oddania swojego leasingu osobie trzeciej. Czym dokładnie jest cesja umowy leasingu samochodu i na czym polega? Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym wpisie.
Co to jest cesja umowy leasingu samochodu i na czym polega?
Co to jest cesja umowy leasingu samochodowego? Według informacji dostępnych na stronie https://twoje-surfowanie.pl/motoryzacja/na-czym-polega-cesja-leasingu-samochodu/ cesja umowy leasingu samochodowego to nic innego jak cywilnoprawna umowa zawierana między wierzycielem a cesjonariuszem. Wierzycielem nazywa się zbywcę wierzytelności – inaczej cedentem, a cesjonariuszem nabywcę wierzytelności. Na podstawie tej umowy zbywca wierzytelności przenosi daną wierzytelność na nabywcę.
Podsumowując - cesja umowy leasingu samochodowego to przeniesienie praw leasingowej umowy z aktualnego leasingobiorcy na całkiem nowego. W pewnym sensie taką sytuację można rozumieć, jako po prostu sprzedaż pojazdu. Cesję wykonuje się bezpłatnie lub odpłatnie. Czasami można ponieść dodatkowe opłaty za – na przykład – przygotowanie aneksów, które w takiej sytuacji należy dołączyć do umowy. Z takich opłat w większości przypadków zwolnione są osoby, które mają jednoosobowe działalności gospodarcze.
Dlaczego leasingobiorca decyduje się na cesję?
Dlaczego właściwie leasingobiorcy decydują się na cesję? Powodów może być wiele. Po pierwsze leasingobiorca może w danym momencie mierzyć się z trudną sytuacją finansową i mieć problemy ze spłacaniem leasingu z powodu utraty pracy. Po drugie przedsiębiorca może po prostu nie potrzebować już sprzętu, który wziął w leasing. Kolejną przyczyną jest chęć wymiany produktu na nowszy lub inny czy zawarcia umowy, ale na innych warunkach. Do tej listy zalicza się także konieczność redukcji sprzętu, który jest potrzebny aktualnie firmie oraz brak możliwości czy niewykazywanie chęci wykupu samochodu już po spłacie wszystkich rat leasingu.