Ból mięśni i stawów może pojawić się w każdym wieku. Stan ten jest często wariantem normy fizjologicznej i wiąże się ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym. Ból może być również objawem schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. W tym przypadku terapia będzie miała na celu leczenie konkretnej choroby. Szybciej uporać się z bólem pomogą urządzenia NugaBest, które można zamówić na stronie https://nuga.pl/.
Przyczyny bólu stawów
Ból mięśni i stawów może być patologiczny lub fizjologiczny. W pierwszym przypadku ból spowodowany jest urazami, procesami zapalnymi w tkankach lub nowotworami. Fizjologiczne przyczyny bólu związane są z nieprawidłowym stylem życia:
- złej jakości jedzenie;
- złe nawyki;
- używanie nieodpowiedniego obuwia;
- brak aktywności fizycznej;
- nadwaga.
Inne schorzenia, które mogą być związane z bólem stawów to: grypa, zapalenie opon mózgowych, zapalenie wątroby, choroba Leśniowskiego-Crohna, osteoporoza, zespół napięcia przedmiesiączkowego i menopauza. Ponadto bolesność stawów może pojawić się w związku z przyjmowaniem różnych leków, w tym antybiotyków i chemioterapii.
Na jakie objawy należy zwrócić uwagę
Ból stawów i mięśni może być szczególnie dokuczliwy, a także powodować znaczne pogorszenie jakości życia w postaci zmienionego chodzenia i upośledzonego wykonywania zwykłych codziennych czynności. W zależności od etiologii oprócz bólu może wystąpić mrowienie, pieczenie, obrzęk i uczucie drętwienia.
Ból stawów i mięśni może być przejściowy, ale jeśli jest uporczywy lub częsty, warto poddać się dokładnym badaniom lekarskim, aby z całą pewnością określić przyczynę dolegliwości i dobrać odpowiednie leczenie.
Diagnozę przyczyn bólu stawów przeprowadza lekarz pierwszego kontaktu lub reumatolog. Analiza wszelkich objawów towarzyszących jest niezbędna do zrozumienia przyczyny patologicznego procesu i postawienia trafnej diagnozy. Lekarze badają dotknięte chorobą stawy, aby sprawdzić, czy występują oznaki wskazujące na konkretną chorobę.
Leczenie bólu stawów i mięśni
Jeśli ból stawów lub mięśni jest pochodzenia patologicznego, lekarz może przepisać leki miejscowe (kremy lub maści nakładane bezpośrednio na chore miejsce) lub leki ogólnoustrojowe do stosowania wewnętrznego.
W fazie ostrej leczenie może obejmować odpoczynek fizyczny przez co najmniej 7-15 dni oraz podawanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych (np. NLPZ), a niekiedy także leków zwiotczających mięśnie w celu ograniczenia bólu i zapewnienia ruchomości stawów.
Urządzenia NugaBest, które wykazały się już wysoką skutecznością w rehabilitacji pacjentów z różnymi patologiami układu mięśniowo-szkieletowego, mogą również przyczynić się do złagodzenia dolegliwości. Aby poznać ceny urządzeń i podjąć decyzję o zakupie, można odwiedzić salon NugaBest w Polsce.
Aby ograniczyć czas trwania i częstotliwość okresów obostrzeń, warto stosować środki zapobiegawcze:
- ograniczyć aktywność fizyczną;
- śledzić za prawidłową postawą ciała;
- utrzymywać prawidłową wagę.
Styl życia jest równie ważny w leczeniu bólu stawów. Regularny ruch może zapobiec pojawieniu się dolegliwości, wzmocnić mięśnie i utrzymać funkcję stawów. Przydatne zajęcia ruchowe to np. szybki marsz, pływanie i joga.