Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 15 maja 2025 09:31
Reklama

Wino bezalkoholowe – ciekawy trunek czy mdły sok z winogron?

Coraz częściej na rynku pojawiają się wina bezalkoholowe, wzbudzając zarówno zaciekawienie, jak i kontrowersje. Choć jest to rozwiązanie dla osób niespożywających alkoholu, to również wzbudza zainteresowanie wśród zwolenników napojów procentowych. Czy są one naprawdę godnym zastępstwem tradycyjnych win, czy może to tylko mdłe substytuty?
  • 30.08.2023 10:19
Wino bezalkoholowe – ciekawy trunek czy mdły sok z winogron?

Czym jest wino bezalkoholowe i jak powstaje?

Wino bezalkoholowe to nic innego jak zwykłe wino, z którego usunięto alkohol. Proces produkcji win bezalkoholowych na początku jest identyczny z procesem produkcyjnym ich alkoholowych odpowiedników – winogrona fermentują, uzyskane wino przechodzi przez proces klarowania i filtracji. Jednak przed butelkowaniem następuje proces dealkoholizacji, który odpowiada za usunięcie alkoholu.

Proces dealkoholizacji może być realizowany na różne sposoby, ale dwie najpopularniejsze metody to destylacja pod próżnią i metoda wirujących stożków.

W destylacji pod próżnią wino jest podgrzewane do niskiej temperatury, co powoduje odparowywanie alkoholu. Niestety, wraz z alkoholem mogą ulatniać się również związki aromatyczne, co wpływa na jakość smaku wina.

Metoda wirujących stożków polega na wirowaniu wina w niskiej temperaturze, co umożliwia odseparowanie cząsteczek alkoholu. W ten sposób powstaje zagęszczony, bezalkoholowy ekstrakt, który jest potem mieszany ze świeżym sokiem z winogron. Ta metoda pozwala uzyskać wino z minimalną zawartością alkoholu (nie mniej niż 0,5%) oraz zachować cenne związki aromatyczne.

Smak wina bezalkoholowego — różnice w odczuciu

Warto zaznaczyć, że wino bezalkoholowe nie smakuje jak zwykły sok z winogron. Niemniej jednak brak alkoholu wpływa na smak i aromat wina. To właśnie alkohol stanowi główny nośnik aromatów, które odczuwamy podczas degustacji. Niemniej jednak, choć smak win bezalkoholowych jest mniej intensywny, wciąż można znaleźć wśród nich naprawdę zaskakujące propozycje.
Wino bezalkoholowe jest dostępne w różnych odmianach, zarówno białych, jak i czerwonych, słodkich, wytrawnych czy półsłodkich. Choć nie osiągają one takiego bogactwa smakowego, jak tradycyjne wina, to warto dać im szansę i wyrobić sobie własną opinię.

Ilość kalorii w winie bezalkoholowym

Czy wino bezalkoholowe jest dobrym wyborem na diecie? Każdy, komu zależy na niskiej kaloryczności, może sięgnąć po wino bezalkoholowe. W tradycyjnych winach głównym źródłem kalorii jest alkohol. W przypadku win bezalkoholowych ten problem zostaje zminimalizowany, ponieważ proces dealkoholizacji redukuje kaloryczność wina o nawet 90%. To oznacza, że lampka wina bezalkoholowego dostarcza zaledwie niespełna 15 kcal.

Czy wino bezalkoholowe jest bezpieczne dla kobiet w ciąży i matek karmiących?

Dobre wieści dla przyszłych mam i matek karmiących – wina bezalkoholowe są bezpieczne. Jednakże, aby mieć pewność, warto zwrócić uwagę na etykietę i wybierać wina, które oznaczone są jako 0,0% alkoholu. Takie wina są całkowicie pozbawione alkoholu, co zapewnia bezpieczeństwo dla kobiet w ciąży oraz matek karmiących.

Materiał zewnętrzny


Reklama
umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 6°C Miasto: Krosno

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10
Reklama