Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 03:00
Przeczytaj!
Reklama

„Zwyciężyć tyfus”

To tytuł najnowszej produkcji Obiektyw Film Studio z Krosna. To był rok pełen pracy na planie zdjęciowym filmu „ Zwyciężyć tyfus”. Materiał filmowy w montażu. Premiera planowana w czerwcu 2023 roku.
„Zwyciężyć tyfus”

Pierwsza część zdjęć do filmu nagrywana była jesienią 2021 roku w Jaśle, Twierdzy Przemyśl (Fort Wernel w Żurawicy) oraz Skansenie Sanockim. W bieżącym roku realizowane były sceny historyczne w Krośnie, Lesku, w Muzeum Historycznym w Dukli, w Pałacu Załuskich w Iwoniczu, ponownie w Sanockim Skansenie oraz w Szkole Medycznej w Jaśle.

Producentem filmu jest Bogdan Miszczak. Scenariusz do filmu napisała Małgorzata Sobieszczańska. Za zdjęcia odpowiada Mariusz Konopka.

Reżyserem filmu jest Marcin Głowacki, który ma na swoim koncie takie produkcje jak „Mój Biegun” czy „1800 gram”.

Zajmujemy się całą panoramą życia Rudolfa Weigla, od momentu I Wojny Światowej, jego pierwszych eksperymentów naukowych, poprzez pracę jako profesora we Lwowie, kiedy został szefem katedry Uniwersytetu Lwowskiego. Moment ,w którym opracował patent na szczepionkę przeciwko tyfusowi poprzez całą perspektywę jego życia, która miała miejsce w czasie II Wojny Światowej, aż po wyjazd do Krakowa ” – Mariusz Głowacki

Główną postacią filmu jest Profesor Rudolf Weigl – Austriak z pochodzenia, Polak z wyboru, jako pierwszy na świecie w latach 20-tych XX wieku opracował skuteczną szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu.W latach 30. XX w. założył we Lwowie Instytut Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami. Współpracownik podziemnej Armii Krajowej. Nominowany kilkukrotnie do Nagrody Nobla, której nigdy nie dostał. Za ratowanie Żydów otrzymał nagrodę „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.

W rolach głównych występują m.in. Marcin Kwaśny, Tomasz Stockinger, Aleksander Talkowski, Joanna Pocica-Bajer i Dagny Mikoś.

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Pozyskaliśmy dofinansowanie ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego. Film uzyskał również wsparcie finansowe Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego jako koproducent filmu. Sponsorem wspierającym jest GAZ-SYSTEM. Pozostali sponsorzy : Miasto Jasło, Gmina Jasło, Powiat Jasielski, Miasto Rzeszów, Miasto Krosno, Powiat Krośnieński, Gmina Ustrzyki Dolne, Gmina Tarnowiec, Miasto Gorlice oraz firmy: ORLEN OIL Sp. z o. o., ORLEN POŁUDNIE S. A., P. W. Wenta Sp. z o. o. we Frysztaku, Raf Ekologia Sp. z o. o. w Jedliczu, Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o. o. w Krośnie, Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o. o. w Jaśle oraz Sanok Rubber Company.



Podziel się
Oceń

Komentarze
pochmurnie

Temperatura: 11°CMiasto: Krosno

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
News will be here
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10
Reklama