Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 18:25
Przeczytaj!
Reklama

Nowy rok szkolny na Podkarpaciu z fotowoltaiką od IKEA

Zespół Szkół w Bukowsku, Zespół Szkół Publicznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Rymanowie oraz Szkoła Podstawowa w Wietrznie rozpoczynają rok szkolny z nową energią, której źródłem jest słońce. Placówki wygrały instalacje fotowoltaiczne w konkursie „Najlepsza szkoła pod słońcem”, organizowanym przez IKEA oraz spółki zarządzające farmami wiatrowymi firmy. Nagrodę przekazano laureatowi i wkrótce będzie produkować zieloną energię na potrzeby placówki.
Nowy rok szkolny na Podkarpaciu z fotowoltaiką od IKEA

Konkurs „Najlepsza szkoła pod słońcem” był skierowany do szkół z gmin, na terenach których IKEA posiada swoje farmy wiatrowe. Są to gminy: Abramów, Michów, Bukowsko, Dukla, Gizałki, Rymanów, Lubartów i Wróblew, znajdujące się w województwach podkarpackim, wielkopolskim, łódzkim oraz lubelskim. Konkurs został ogłoszony w listopadzie 2017 roku i miał na celu propagowanie wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju.

Zaproszone do udziału szkoły miały przygotować program edukacji ekologicznej oraz zrealizować go w semestrze wiosennym 2018 roku. Program miał uwzględniać elementy zrównoważonego życia w domu, wykorzystania energii odnawialnej, zagospodarowania odpadów, troski o środowisko oraz zaangażowanie społeczności lokalnej.

- Cieszymy się, że szkoły okazały tak duże zainteresowanie tematami ekologicznymi. W IKEA chcemy wywierać pozytywny wpływ na społeczności i środowisko, w otoczeniu których bezpośrednio działamy. Chcemy pokazać, że odnawialne źródła energii są w zasięgu ręki i dostępne dla wielu. Fotowoltaika w szkołach pomoże nie tylko zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd, ale także ma znaczenie edukacyjne dla dzieci, demonstrując jak produkować energię i przy tym nie szkodzić planecie – mówi Mariusz Podgórski, Kierownik ds. Energii i Klimatu IKEA Retail w Polsce.

20 września odbyło się uroczyste otwarcie instalacji w Zespole Szkół w Bukowsku, a 21 września w Zespole Szkół Publicznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Rymanowie oraz Szkole Podstawowej w Wietrznie. Prace instalacyjne trwały w okresie wakacyjnym, aby nie utrudniać szkołom działalności. Zwycięskie szkoły otrzymały instalacje fotowoltaiczne od IKEA wraz z montażem na dachu szkoły, przygotowaniem do podpięcia do sieci i długoletnią gwarancją – wartość każdej z nagród to ponad 40 tys. złotych. Dzięki temu placówki będą produkować czystą zieloną energię na własne potrzeby jednocześnie oszczędzając na rachunkach za prąd.

Instalacje fotowoltaiczne na dachu szkół w Bukowsku, Rymanowie oraz Wietrznie, posiadają moc 6,44kWp typu sieciowego. Oparte są o moduły monokrystaliczne oraz falownik trójfazowy. W zestaw jest włączony także miernik zużycia oraz produkcji energii elektrycznej.

 

IKEA inwestuje na świecie w technologie fotowoltaiczne od 20 lat. Już w 1997 roku w Älmhult w Szwecji IKEA zainstalowała na elewacji i na dachu swojego sklepu panele fotowoltaiczne. Była to pierwsza i największa w tamtym okresie instalacja fotowoltaiczna w Skandynawii. Obecnie IKEA posiada 730 tysięcy paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachach swoich sklepów i fabryk na całym świecie.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Krosno

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 3 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10
Reklama