Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 07:37
Przeczytaj!
Reklama

VIII Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza w Karpackiej Troi

W Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy w dniach 17-19 sierpnia odbędzie się VIII edycja Festiwalu Archeologicznego Dwa Oblicza.
VIII Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza w Karpackiej Troi

Inauguracja tego wydarzenia będzie miała miejsce na Rynku w Jaśle, gdzie w piątek 17. sierpnia odbędą się pokazy walk i uzbrojenia. Tegoroczny program Festiwalu będzie obfitował w bitwy, pokazy i turnieje, w których udział wezmą najlepsi wojowie z Polski i z zagranicy. Do zmagań staną także panie, które będą walczyć o tytuł najbardziej gospodarnej białogłowy, natomiast na grodzisku zostaną rozegrane zawody łucznicze. Dojdzie też do wielkiej bitwy dwóch armii, która będzie atrakcją Festiwalu, po której zapłonie stos pogrzebowy i będą miały miejsce tajemnicze obrzędy związane z pogrzebem poległych wojowników.

Zaplanowano szereg pokazów przybliżających tradycje i obrzędowość ludzi przed wiekami. Zwiedzający będą mogli wziąć udział w pokazach odlewania brązu, a nawet w konkursie na wykonanie amuletu. Ponadto, w historycznym obozie nasi goście spotkają rzemieślników uprawiających pradawne rzemiosła, którzy zapoznają ich m.in. z tajnikami jubilerstwa, garncarstwa, farbowania tkanin, warzenia soli, wytwarzania narzędzi rogowych, czy elementów wczesnośredniowiecznego uzbrojenia. Podczas Festiwalu będzie można wysłuchać koncertu muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Huskarl.

W tym roku, w ramach projektu „Archeologia żywa jako unikatowy produkt turystyki kulturowej Karpat" realizowanego w ramach programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020, zostanie otworzony sektor hodowlany. W związku z realizacją zadania pn. „Baza edukacji ekologicznej w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja do realizacji programu pn. Środowisko – historia, kultura, przyroda – zachowawcza hodowla starych ras, jako historyczny element edukacji i zachowania bioróżnorodności” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie zostały zakupione zwierzęta dawnych ras takich jak: węgierskie długowłose bydło szare, krowy szkockie, koniki polskie, owce wrzosówki oraz kozy karpackie. W epoce brązu i wczesnym średniowieczu towarzyszyły one mieszkańcom Wałów Królewskich.

Do zobaczenia w Karpackiej Troi!
Zespół Karpackiej Troi

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Krosno

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10
Reklama