Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 09:47
Przeczytaj!
Reklama

Sęp odzyska wolność w Bieszczadach

W najbliższych dniach w Bieszczady zawita niecodzienny gość – sęp płowy, który tu uzyska wolność. Niespodziewanie pojawił się 1 lipca tego roku w okolicach miejscowości Gozdy niedaleko Sierpca na Mazowszu z oznakami wyczerpania. Potrzebował miesiąc, by wrócić do zdrowia.
Sęp odzyska wolność w Bieszczadach

- O nieprawdopodobnie wielkim ptaku, „prawdopodobnie bieliku”, który wylądował na polu poinformowali rolnicy alarmując naszego leśniczego, Marka Rokickiego z leśnictwa Mościska, że ma ów bielik kłopot z odlotem – opowiada Małgorzata Włoczkowska z Nadleśnictwa Płock. – Przybyły na miejsce leśniczy z zaskoczeniem stwierdził, że ma przed sobą najprawdziwszego sępa płowego, który był wychudzony i bardzo zmęczony.

Bez cienia oporu ptak pozwolił się złapać, a nazajutrz został dostarczony do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Miszewie Murowanym prowadzonym przez Nadleśnictwo Płock. Na szczęście placówka ta działająca od 2005 roku przystosowana jest do przyjmowania zwierząt leśnych, zarówno dużych ssaków, jak i ptaków.

W ośrodku sęp został zbadany przez weterynarza, który nie stwierdził żadnych poważniejszych obrażeń, poza wycieńczeniem i wygłodzeniem.

- Ptak ten nie miał żadnego chipa ani obrączki, stąd nie można było ustalić kraju pochodzenia – dodaje Małgorzata Włoczkowska. - W pierwszych dniach pobytu był „zasępiony” i było mu wszystko obojętne.

Pod troskliwą opieką gospodarza obiektu, leśniczego Jerzego Downarowicza i jego żony Jolanty sęp zaczął przychodzić do siebie. Karmiony mięsem wszelkiego asortymentu, wkrótce określił swoje preferencje: gardził wołowiną, lubił korpusy kurze.

Według pomiarów, które przeprowadził Dariusz Anderwald z Komitetu Ochrony Orłów w dniu 23 lipca ptak ważył już 8,6 kg i zachowywał się już agresywnie w stosunku do ludzi. Sępy płowe żyją na południu Europy i ich pojawianie się w Polsce to wielka rzadkość. Ten osobnik mógł przyżeglować na fali chłodnego frontu po bardzo upalnych dniach, gdy trafił na silne wiatry, które go zniosły daleko na północ.

Najprawdopodobniej sęp odzyska wolność pod koniec tygodnia w jednym z bieszczadzkich nadleśnictw, bowiem uznano, że tu występują wystarczająco mocne kominy powietrzne, które pozwolą mu wrócić na południe.

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Fot. Marek Włoczkowski (Nadleśnictwo Płock)


Podziel się
Oceń

Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 11°CMiasto: Krosno

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10
Reklama