Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 1 maja 2024 09:47
Przeczytaj!

Psychoterapeuci w serwisie Psychologuj.pl

Psychoterapia to termin o wielu znaczeniach, które różnią się w zależności od szkoły terapeutycznej oraz jej interpretacji celów terapeutycznych. Definicja psychoterapii zaproponowana przez Pierre'a Janeta, jednego z prekursorów psychoterapii w Europie, opisuje ją jako metodę leczenia, która oddziałuje zarówno na ciało jak i psychikę, za pomocą środków działających "via psyche".
  • 02.04.2024 09:28
  • Autor: Psychologuj.pl
Psychoterapeuci w serwisie Psychologuj.pl

Czym jest psychoterapia? 

Pomimo ponad stuletniej historii psychoterapii, nie udało się ustalić powszechnie akceptowanej definicji tej praktyki. Istnieje wiele nurów, szkół, tradycji i towarzystw psychoterapeutycznych, które mają różne podejścia i rozumienia definicji psychoterapii. Dodatkowo istnieją również dziedziny paramedyczne, pseudopsychologiczne oraz ezoteryczne, które czasem uzurpują sobie miano "psychoterapii".
Psychoterapia najczęściej jednak jest zazwyczaj rozumiana jako metoda leczenia za pomocą środków i metod psychologicznych. Pomimo różnorodności interpretacji, celem psychoterapii zazwyczaj jest pomoc pacjentowi w przezwyciężeniu trudności emocjonalnych, poznaniu siebie, swoich mocnych i słabych stron, rozwinięciu zdolności adaptacyjnych oraz finalnie poprawie jakości życia. Jednakże konkretny sposób osiągnięcia tych celów może się różnić w zależności od szkoły terapeutycznej, metod i podejścia terapeuty.
Jednakże psychoterapia wyraźnie różni się od farmakoterapii oraz innych biologicznych metod leczenia. Choć historycznie psychoterapia była czasem postrzegana jako przeciwieństwo leczenia farmakologicznego, obecnie sytuacja ta zmienia się. Coraz częściej dochodzi do integracji różnych podejść terapeutycznych, łącząc elementy psychoterapii z leczeniem farmakologicznym, co może prowadzić do bardziej kompleksowego podejścia do zdrowia psychicznego.

Rodzaje psychoterapii

Istnieją różnorodne formy psychoterapii, które różnią się między innymi czasem trwania sesji, częstotliwością oraz liczbą uczestniczących jednocześnie pacjentów, takie jak psychoterapia indywidualna, grupowa, małżeńska oraz rodzinna. Dodatkowo, istnieją znaczące różnice w sposobie prowadzenia psychoterapii związane z konkretną szkołą psychoterapeutyczną oraz indywidualnym stylem pracy terapeuty.
Psychoterapia nie jest zwykłą rozmową; stanowi specjalistyczną formę pomocy, odróżniającą się od zwykłej wymiany poglądów z zaprzyjaźnioną osobą na temat własnych problemów. Jest to długi proces, podczas którego stopniowo sięga się do kolejnych problemów, starając się rozwiązać je w sposób systematyczny i skuteczny.

Kiedy warto skorzystać z psychoterapii?

W kontekście rozważań na temat psychoterapii, nieuchronne jest postawienie pytania o to kiedy warto skorzystać z psychoterapii. Niewątpliwie do sytuacji i problemów, w których psychoterapia może być szczególnie pomocna zaliczyć można doświadczanie trudności emocjonalnych, psychicznych lub behawioralnych, które utrudniają codzienne funkcjonowanie oraz wpływają negatywnie na jakość życia. 
Klasycznym przyładem obszaru, w którym psychoterapia jest skuteczna są problemy emocjonalne takie jakie jak lęki, depresja, stany lękowe, uczucie pustki, czy też rozdrażnienie, które utrzymują się przez dłuższy czas i znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie.
Psychoterapia może być pomocna również w sytuacjach trudności z relacjami interpersonalnymi, w sytuacjach takich jak problemy w relacjach rodzinnych, partnerskich, czy towarzyskich, które prowadzą do konfliktów, osamotnienia, czy też trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu zdrowych więzi. Pomoc psychoterapeuty pomocna również bywa w przypadu niskiego poczucia własnej wartości, braku pewności siebie bądź trudności w akceptacji siebie, które utrudniają rozwój osobisty i osiągnięcie pełni drzemiącego w nas potencjału.
Zaburzenia psychiczne takie jak zaburzenia osobowości, zaburzenia odżywiania, zaburzenia lękowe, zaburzenia nastroju, również wymagają specjalistycznej pomocy terapeutycznej i sa obszarami, w tórych odziaływania terapeutyczne mają bardzo wysoką skuteczność.

Jak znaleźć terapeutę w serwisie Psychologuj.pl 

Psychologuj.pl ułatwia dostęp do psychoterapii, konsultacji psychologicznych oraz pozostałych usług tradycyjnie kojarzonych z wykonywaniem ich przez specjalistów zdrowia psychicznego. Z serwisu korzystają psychologowie i psychoterapeuci, którzy za pośrednictwem swoich ofert i profili mają możliwość zaprezentowania zakresu swoich usług. Dzięki wyszukiwarce oraz intuicyjnemu menu, osoby poszukujące kontaktu z terapeutami bądź psychologami mają możliwość bezpośredniego skontaktowania się z wybranymi przez siebie specjalistami. Wystarczy wybrać interesujące nas miasto, wybrać kategorię Istotne jest aby nie bagatelizować swoich problemów i szukać wsparcia, gdy tylko pojawi się taka potrzeba.

Materiał partnera